poniedziałek, 21 kwietnia 2014 szukaj:   
dystrybutorzy
konkurs
ogłoszenia
drobne
newsletter
strona
główna
kontakt
Profesjonalne materiały ścierne BOSCH – Sia Abrasives

Firma BOSCH, wiodący producent elektronarzędzi i osprzętu, wzmocnił swoją pozycję rynkową, rozszerzając segment materiałów ściernych. W 2008 r. Bosch zakupił szwajcarską firmę Sia Abrasives Holding AG z siedzibą we Frauenfeld. W segmencie elastycznych materiałów ściernych Sia Abrasives należy do trójki wiodących producentów na świecie. Firma projektuje, wytwarza i dostarcza materiały ścierne oraz kompletne systemy szlifowania zarówno dla branży drzewnej, metalowej i wielu innych gałęzi przemysłu. W roku 2007 Sia Abrasives osiągnęła światowe obroty w wysokości prawie 300 mln franków szwajcarskich (ok. 190 mln euro) przy zatrudnieniu ponad 1200 osób.Historia firmy to ponad 140 lat tradycji, w ciągu których przekształciła się w spółkę giełdową Sia Abrasives – holding, posiadający filie w ponad 80 krajach świata. Sia Abrasives powstała w 1867 r. jako zakłady chemiczne Dr Merk. Produkcję materiałów ściernych rozpoczęto w niej w roku 1875, a w 1914 roku zakład przekształcił się w spółkę rodzinną SIA Ltd. Od przełomu XX wieku Sia Abrasives Industries AG jest jedyną szwajcarską firmą produkującą materiały ścierne. Z czasem Sia Abrasives urosła do rangi jednego z największych producentów na świecie w tej branży. Wśród wielkich firm o zasięgu globalnym wyróżnia się tym, że produkuje wyłącznie materiały ścierne. Wyjątkowy jest też fakt, że w ofercie Sia Abrasives znajdują się technologie do wszystkich etapów obróbki: od obróbki zgrubnej po systemy polerskie.

W Polsce materiały ścierne wytwarzane przez SIA Abrasives dystrybuuje polski oddział Bosch-Elektronarzędzia, a więc filia koncernu, do którego należy szwajcarski producent, a także wcześniej powstała jego spółka Sia Biuro Technologiczne mieszczące się w Goleniowskim Parku Przemysłowym. Warto tu wspomnieć, że Sia Biuro Technologiczne Sp. z o.o. od początku swojego istnienia przyjęła następujące cele: rozpoznanie rynku, kreowanie i wspieranie innowacyjności w zakresie technologii szlifowania, kompleksowe zaopatrzenie w najwyższej jakości materiały ścierne, szkolenie i treningi oraz doradztwo w zakresie technologii, narzędzi i materiałów służących do obróbki drewna oraz metalu. W kolejnym etapie rozwoju utworzono zakład konfekcjonowania materiałów ściernych. Zainstalowany w Polsce ciąg produkcyjny, utworzony został pod kątem zaspokojenia popytu dynamicznie rozwijającego się przemysłu meblarskiego w Polsce. Od 2008 roku firma weszła w posiadanie kompleksu budynków o powierzchni 4,5 tys. m kw., w tym hali produkcyjno-logistycznej oraz pomieszczeń biurowo-socjalnych. Dało to nowe możliwości rozwoju parku maszynowego, a tym samym pozwoliło na zwiększenie możliwości produkcyjnych. Nie jest to jednak koniec planowanych inwestycji. Po zakończeniu wszystkich prac, firma powinna mieć do dyspozycji 10 tys. m kw. Obecnie Sia Abrasives znacznie już okrzepła na rynku polskim i stworzyła ogólnokrajową sieć dystrybucji i doradztwa, a także zorganizowała szereg przedsięwzięć szkoleniowych. Między innymi zapewniono kilkuset fachowcom z zakładów przemysłowych branży meblarskiej możliwość odbycia pełnego treningu w unikalnym na skalę europejską centrum szkoleniowym w Frauenfeld w Szwajcarii.

  

Aktualnie Sia Abrasives wytwarza 100.000 produktów najwyższej jakości, w tym: nasypowe materiały ścierne (pełen zakres taśm szlifierskich i produktów do obróbki ręcznej), gąbki ścierne, włókniny ścierne oraz materiały ścierne do obróbki wykańczającej. Firma oferuje zaawansowane technologicznie i innowacyjne rozwiązania do zastosowania w wszystkich dziedzinach przemysłu, w tym szczególnie przeznaczone dla: branży meblarskiej i płytowej, obróbki parkietów i podłóg, produkcji jachtów i łodzi, branży metalowej ze szczególnym uwzględnieniem karoserii samochodowych, obróbki szkła, kamienia i ceramiki, obróbki tworzyw sztucznych i skóry oraz renowacji mebli. Dystrybucja skierowana do rzemiosła i handlu detalicznego w wyżej wymienionych działach gospodarki, pozostanie w rękach firmy Bosch, jako specjalisty na tym rynku. Materiały ścierne z fabryk Sia abrasives będą sprzedawane pod nazwą „Bosch”.

Jak wiadomo, nasypowe materiały ścierne służą do uszlachetniania powierzchni drewna, tworzyw drewnopodobnych, metalu, szpachli i lakieru, szkła, skóry itd. Składają się one z kilku warstw:

  • podkładu z papieru, płótna, poliestru, fibry, folii;
  • warstwy gruntowej z kleju lub żywicy syntetycznej;
  • ziarna ściernego, którym może być granat, rubin, tlenek aluminium, tlenek cyrkonu, węglik krzemu;
  • warstwy kryjącej z kleju lub żywicy syntetycznej.

Rodzaj ziarna i podkładu dobiera się w zależności od charakterystyki obrabianego elementu i zastosowanej technologii. Nasypowe materiały ścierne w fabryce w Szwajcarii wytwarzane są przy zastosowaniu linii produkcyjnej, której długość może wynosić nawet 300 metrów. W procesie produkcji wykorzystywane są dwie metody nanoszenia ziarna na podkład: grawitacyjna i elektrostatyczna. W końcowej fazie gotowy materiał jest suszony i zwijany w tzw. jumbo role, których waga może dochodzić nawet do 2,5 tony. Cały proces technologiczny produkcji jest nadzorowany przez elektroniczny system monitorujący, który gwarantuje jednolitą jakość wyrobów.

  

Proces produkcji i wyroby spełniają wszelkie normy dotyczące ekologii i ochrony środowiska. Wykorzystywane systemy odpylające są jednym z najskuteczniejszych urządzeń stosowanych w toku produkcji. Systemy odpylające nie są jednak w stanie rozwiązać wszystkich problemów dotyczących zapylenia w zakładach. Nie dają one bowiem możliwości zebrania statycznie naładowanych pyłów występujących w środowisku pracy. Wielkim wkładem Sia Abrasives w redukowanie tego problemu jest produkcja bardzo efektywnych, antystatycznych taśm bezkońcowych. Specyficzne rodzaje klejów i żywic w połączeniu z nowoczesnymi systemami odpylającymi powodują, że materiały ścierne Bosch wytwarzane są bez zanieczyszczeń i szkody dla środowiska naturalnego. Wszystkie materiały ścierne Bosch zawierają substancje bez niebezpiecznych frakcji, dlatego mogą być spalane na terenie zakładu lub inaczej utylizowane bez obaw o zanieczyszczenie środowiska. Opakowania Bosch wykonane są z wielokrotnie przetworzonego kartonu i nadają się do ponownego użytku.

System do obróbki stali nierdzewnej INOX

Obróbka stali nierdzewnej może odbywać się z zastosowaniem kilku rodzajów narzędzi produkowanych przez Boscha w Szwajcarii. Należą do nich listkowe tarcze szlifierskie do szlifierek kątowych. Podczas pracy tymi tarczami występuje jednoczesne chłodzenie strefy obróbki. Tarcze te charakteryzują się wyjątkową dużą wydajnością ścierną i długą żywotnością. Podczas szlifowania powierzchnia obrabiana nie nagrzewa się, nie powstają więc przebarwienia i nie występuje też tendencja do iskrzenia. Np. nowa tarcza listkowa Best for Inox gwarantuje wyższą jakość obróbki ze względu na aktywną warstwę przy drugim spoiwie wierzchnim (zalewowym), wysokiej jakości korund cyrkonowy i zastosowane specjalne spoiwo. Warte podkreślenia jest wyjątkowo korzystny stosunek ceny tego narzędzia do uzyskiwanej jakości obróbki.

Fibrowe tarcze szlifierskie do szlifierek kątowych przeznaczone do obróbki stali nierdzewnej posiadają aktywną powłokę, dzięki której powierzchnia obrabiana nie nagrzewa się i nie wykazuje śladów przebarwień. Zalecane są szczególnie do obróbki stali nierdzewnych i wysokostopowych. Nadają się do zdzierania, obróbki spawów i kształtowania powierzchni. Zalecana wielkość ziarna: od nr 60 do nr 120. Wysokiej jakości korund cyrkonowy umożliwia do 4 razy szybsze usuwanie naddatku w porównaniu do konwencjonalnych tarcz fibrowych z tlenkiem aluminium. Specjalne spoiwo optymalnie wiąże ziarna szlifierskie do podkładu fibrowego i gwarantuje tarczy długą żywotność.

Natomiast tarcze włókninowe do szlifierek kątowych charakteryzują się szybkim i łatwym usuwaniem powłok oraz czyszczeniem powierzchni. Zalecane są szczególnie do obróbki stali konstrukcyjnej i nierdzewnej, metali nieżelaznych oraz żeliwa. Stosowane są w przemysłowej obróbce metalu, konstrukcji kontenerów, produkcji narzędzi. Doskonale sprawdzają się w pracach polegających na usuwaniu zgorzeliny, odrdzewianiu i przy czyszczeniu. Tarcze te nie zatykają się dzięki otwartej strukturze. Główne zalety tarczy Best for Inox do zgrubnego czyszczenia to usuwanie niebieskich przebarwień spawów na stali szlachetnej (Inox), długa żywotność tarczy, brak zjawiska topnienia farb w wyniku szlifowania, równomierne i perfekcyjne wykończenie powierzchni.

  

Papiery ścierne do szlifierek mimośrodowych

Bosch oferuje wytrzymałe papiery ścierne w wersjach Best for Paint, Best for Wood, Best for Stone produkowane przez Sia Abrasives. Nadają się one doskonale do obróbki farby, lakieru, drewna i niemetalicznych materiałów, takich jak szkło, kamień i lakier samochodowy. Pokryte są powłoką ze stearynianu wapnia, która zapobiega przedwczesnemu zatykaniu papieru. System mocowania na rzepy zapewnia szybką wymianę papieru, a otwory umożliwiają wewnętrzne odsysanie pyłu. Papiery ścierne do szlifierek mimośrodowych nadają się do urządzeń wszystkich popularnych marek i średnic. Papiery ścierne do szlifierek mimośrodowych produkowane są wersjach o standardowych średnicach 125 mm lub 150 mm i mogą posiadać 6, 8, 9 lub 16 otworów odsysających.

Papiery ścierne do szlifierek delta

Wydajne papiery ścierne firmy Bosch w wersjach Best for Paint, Best for Wood, Best for Stone, wytwarzane przez Sia Abrasives, przeznaczone są do szlifowania narożników i powierzchni drewnianych oraz kamiennych, a także pokrytych lakierem, farbą lub lakierem samochodowym. System mocowania na rzepy zapewnia szybką wymianę papieru, a otwory umożliwiają wewnętrzne usuwanie powstałego pyłu. Bosch oferuje papiery ścierne do urządzeń wszystkich popularnych firm. Papiery ścierne do szlifierek trójkątnych Best for Paint mają wymiar 93 lub 95 mm i posiadają 6 otworów do odsysania pyłu, natomiast papiery o wymiarze 100 × 150 mm posiadają 7 otworów odsysających. Materiał ścierny pokryty jest powłoką ze stearynianu wapnia, która zapobiega przedwczesnemu zatykaniu papieru produktami obróbki.

Papiery ścierne do szlifierek oscylacyjnych

Papiery ścierne do szlifierek oscylacyjnych Boscha wytwarzane są również w fabryce Sia Abrasives w Szwajcarii. Są one konfekcjonowane w formie gotowej do natychmiastowego użytku, a więc przycięte do odpowiedniego formatu i przeznaczone przede wszystkim do użytku w systemach Best for Paint i Best for Wood. Nadają się szczególnie do wydajnej obróbki farb, lakierów i masy szpachlowej, materiałów drewnianych, twardego drewna, płyt wiórowych i budowlanych oraz metalu. Mocowanie na rzepy zapewnia szybką wymianę papieru, a otwory umożliwiają wewnętrzne odsysanie pyłu. Papiery ścierne Boscha nadają się do zastosowania w elektronarzędziach wszystkich popularnych marek. Papiery ścierne do szlifierek oscylacyjnych produkowane są w formatach 80 × 133, 93 × 185 i 93 × 178 mm; posiadają wówczas 8 otworów odsysających, natomiast w formacie 115 × 230 mm – 14 otworów. Powłoka ze stearynianu wapnia na powierzchni roboczej zapobiega przedwczesnemu zatykaniu papieru.

Taśmy szlifierskie do szlifierek taśmowych

Taśmy szlifierskie to wysokowydajne narzędzie ścierne przeznaczone do szlifowania dużych powierzchni i do wydajnego usuwania naddatku drewna. Bosch oferuje niezwykle szeroką gamę papierów ściernych w postaci taśm do zastosowania w szlifierkach taśmowych. Są to bardzo stabilne i trwałe taśmy wykonane w wersjach Best for Wood i Best for Metal. Specjalne, uzależnione od zastosowań połączenia taśm odznaczające się niezmienną, wysoką jakością i gwarantują perfekcyjną obróbkę powierzchni. Powłoka antystatyczna zapewnia bezpyłowe szlifowanie. W efekcie zarówno same taśmy, jak i obrabiane elementy, a także elektronarzędzia pozostają czyste. Taśmy ścierne zapewniają wysoką wydajność obróbki i gładkie powierzchnie. Starannie wykonane taśmy szlifierskie charakteryzują się bardzo precyzyjnym przesuwem, nie pozostawiają śladów kleju i gwarantują najwyższą jakość obróbki. W szwajcarskim zakładzie produkowane są taśmy szlifierskie marki Bosch do szlifierek taśmowych wszystkich popularnych marek elektronarzędzi o szerokości 60, 63, 75, 100, 105 i 110 mm oraz o długości 400, 406, 457, 480, 508, 533, 552, 560, 610 i 620 mm.

Do obróbki w miejscach trudno dostępnych oferowane są taśmy szlifierskie do szlifierek typu Bosch Vario. Taśmy te wykonane są w wersjach Best for Wood i Best for Metal. Jest to materiał bardzo odporny na rozerwanie i trwały dzięki specjalnemu połączeniu foliowemu. Nadaje się szczególnie do szybkiego i wydajnego szlifowania w miejscach nie dostępnych dla innych materiałów i narzędzi. Istotną zaletą tych taśm jest to, że po jednostronnym zużyciu taśmy szlifierskiej można ją obrócić i dzięki temu ich okres eksploatacji wydłuża się dwukrotnie. Taśmy szlifierskie Best for Wood do szlifierek Vario wykonywane są w wymiarze 40 x 305 mm i przeznaczone do szlifowania wszystkich rodzajów drewna, płyt stolarskich i budowlanych oraz do zeszlifowania farb. Natomiast taśmy szlifierskie Best for Metal do szlifierek Vario mają także wymiar 40 x 305 mm, ale ich główne przeznaczenie to wydajne szlifowania stali szlachetnej i konstrukcyjnej, żeliwa oraz blachy stalowej. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy Bosch zaleca do szlifowania i polerowania różne elektronarzędzia (tabela 1.) oraz różne systemy materiałów ściernych.*

oprac. Jan Krzos


* Opracowano na podstawie materiałów informacyjnych firmy Sia Abrasives i Bosch

 Systemy materiałów ściernych w ofercie firmy BOSCH

Określenie systemu

Materiały obrabiane

Zalety narzędzia

Materiał ścierny

best for Paint

Farba, lakier, wypełniacze, masa szpachlowa

Zabezpieczony przed przedwczesnym zatykaniem się, do czterech razy dłuższa żywotność

Korund powlekany stearynianem wapnia, na osnowie z żywicy syntetycznej i papierze

best for Wood

Materiały drewniane, twarde drewno, płyty wiórowe, metal

Wysoka wydajność ścierna długa żywotność

Korund na osnowie z żywicy syntetycznej i papierze lub tkaninie

professional for Metal

Metal, stal

Wysoka wydajność ścierna długa żywotność

Korund, z powłoką aktywną w spoiwie, na osnowie z żywicy syntetycznej i tkaninie lub fibrze

best for Metal

Stal szlachetna, stal wanadowa, stal chromowa, blachy stalowe, żeliwo

Najwyższej jakości materiał ścierny gwarantujący wysoką wydajność przy najcięższych pracach szlifierskich

Korund, z powłoką aktywną w spoiwie, na osnowie z żywicy syntetycznej i tkaninie lub fibrze

best for Stone

Kamień, szkło, pleksiglas, lakier piecowy, marmur

Najwyższa wydajność – od szlifowania zgrubnego po nabłyszczające

Węglik krzemu (SiC) na osnowie z żywicy syntetycznej i papierze

best for Stone waterproof

Kamień, szkło, pleksiglas, lakier piecowy, marmur z wodą

Do twardych materiałów; przeznaczony również do pracy na mokro

Węglik krzemu (SiC) na osnowie z żywicy syntetycznej i wodoodpornym papierze

best for Inox

Kamień, szkło, pleksiglas, lakier piecowy, marmur z wodą

Wysoka wydajność ścierna i chłodny szlif

Korund cyrkonowy, z powłoką aktywną, na osnowie z żywicy syntetycznej i tkaninie lub fibrze


 


 
WSTECZ

 REKLAMACopyright © 2008 - 2011 Portal Narzędziowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.