czwartek, 17 kwietnia 2014 szukaj:   
dystrybutorzy
konkurs
ogłoszenia
drobne
newsletter
strona
główna
kontakt
Dokładne kątowo cięcie wyrzynarką

Bosch GST 135 CE z systemem Precision Control

W naszym artykule zajmiemy się systemem Precision Control zastosowanym w wyrzynarce Bosch GST 135 CE, który przeciwdziała gięciu się brzeszczota podczas cięć krzywoliniowych i umożliwia uzyskanie obróbki o wysokiej dokładności.Precision Control to rozwiązanie odpowiadające za precyzyjne prowadzenie brzeszczotu podczas cięcia w wyrzynarce Bosch GST 135 CE. Składa się ono z dwóch szczęk z węglików spiekanych, które po zamocowaniu brzeszczotu w uchwycie wyrzynarki stanowią jego trzecie prowadzenie (po uchwycie i rolce). W ten sposób brzeszczot posiada aż trzy punkty podtrzymujące. Największe zalety systemu Precision Control widać w trakcie wykonywania cięć krzywoliniowych. Przy tego typu zadaniach najważniejsze są dwa jego aspekty: utrzymanie kąta prostego między płaszczyzną cięcia i płaszczyzną powstającą w wyniku pracy brzeszczotu oraz wysoka jakość estetyczna tej czynności. Jak wiadomo, prostopadłość najtrudniej zachować podczas cięcia krzywoliniowego, tj. po łukach, kiedy brzeszczot najbardziej odgina się poprzecznie od linii cięcia. Szczęki systemu Precision Control stabilizują prostoliniowość pracy brzeszczotu, dopasowując się do jego grubości (nawet do najcieńszych tego typu narzędzi) – w efekcie przy poprawnym prowadzeniu wyrzynarki uzyskuje prostopadłe krawędzie po przecięciu. Umożliwia to dokładne cięcie grubych materiałów.

Marek Pudło, pins
 
 

 

O wyrzynarce Bosch GST 135 BCE

Urządzenie to posiada silnik o mocy nominalnej 720 W. Prędkość skokowa brzeszczotu jest regulowana płynnie pokrętłem na obudowie wyrzynarki i może być ustawiana w przedziale 500-2800 skoków na minutę. Skok brzeszczotu to 26 mm. Urządzenie wyposażone jest w elektroniczny układ Constant Electronic, który utrzymuje suwy brzeszczotu na stałym poziomie bez względu na aplikowane obciążenie. W wyrzynarce można ustawić cztery poziomy podcinania, czyli dopasować intensywność poruszania się brzeszczotu po łuku i dobrać go do obrabianego materiału (im poziom wyższy tym maszyna bardziej efektywna, ale za to niższa jakość cięcia). Cały mechanizm silnika i przekładni zamknięty jest w aluminiowej obudowie – lekkiej, ale zarazem wytrzymałej. Takie parametry pozwalają wykonywać cięcia o maksymalnej głębokości w drewnie 135 mm, w aluminium 20 mm i w stali 10 mm.

Brzeszczot mocowany jest w uchwycie SDS jednym ruchem ręki – wystarczy go wsunąć w gniazdo, a kliknięcie oznacza, że jego montaż został przeprowadzony poprawnie. Naciskając czerwony przycisk zaciskamy szczęki systemu Precision Control. Demontaż brzeszczotu jest jeszcze łatwiejszy – przesunięcie dźwigni powoduje, że wyskakuje on z uchwytu. Nie trzeba więc wyjmować go palcami, kiedy np. jest gorący po długim cięciu. Także w systemie SDS skonstruowana jest aluminiowa podstawa ślizgowa – zwolnienie dźwigni umożliwia beznarzędziowe przesunięcie stopy do przodu lub do tyłu (o 15 mm), czy też zmianę kąta (w zakresie od -45 do 45 stopni) i realizację cięcia skośnego. Do stopy można podłączyć odkurzacz do odsysania pyłu i wiórów, a kiedy go nie używamy, uruchomić nadmuch powietrza na linię cięcia, która będzie widoczna przez cały czas pracy. Wyrzynarka Bosch wykonana jest z materiałów najwyższej jakości. Uchwyty pokryto wykładziną soft grip, która zapobiega ślizganiu się dłoni i po części eliminuje przenoszenie się drgań na operatora. Narzędzie posiada długi 4-metrowy kabel zasilający, który ułatwia poruszanie się po warsztacie.

Dane techniczne wyrzynarki Bosch GST 135 BCE / CE
Moc
720 W
Prędkość skokowa
500-2800 skoków/min
Skok brzeszczotu
26 mm
Maksymalna głębokość cięcia drewna/aluminium/stal
135 mm/20 mm/10 mm
Waga
2,6 kg

 
WSTECZ

 REKLAMACopyright © 2008 - 2011 Portal Narzędziowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.